Lehetőség szerint legjobb azt szakemberre, orvosra vagy dietetikusra bízni, vagy az általuk írt könyvekből, cikkekből, mintaétrendekből átvenni, energia- (kcal) táblázatok felhasználásával.
Őszintén szembe kell nézni azonban azzal a ténnyel is, hogy az elhízottak jelentős része nem tudja, vagy nem akarja ezeket a segédeszközöket igénybe venni, az orvos pedig nem bíbelődik az egyénre szabott energiaszámítással, nemegyszer nem is ért hozzá megfelelően, a dietetikus meg sokszor nincs abban a helyzetben, hogy kövesse a betegek sorsát, diétáját…
… Így meg kell alkudni azzal, hogy a fogyókúrázó elhízottak jelentős része hozzávetőlegesen tart egy diétát, mely kb. 1200-1800 kcal, illetve a körül legyen, de ne kelljen kilokalóriákat és grammokat számolnia.
A fogyókúrás étrend kivitele, olyan, hogy a hosszútávú fogyókúra idejére a táplálékokat a fogyókúra idejére ajánlott és nem ajánlott két csoportba oszthatjuk:
Minden ételféleségből kerülhetnek táplálékok mindkét csoportba, hogy az étrend megközelítőleg kiegyensúlyozott maradjon, s a húsokból, zsírokból, olajokból, tejtermékekből, kenyér-félékből, főzelékekből, zöldségekből, gyümölcsfélékből egyaránt ajánljunk fogyasztásra.
Ilyen és ehhez hasonló elvek szerint működő diéták sok helyen vannak a világon, ezek közül több nem két, hanem három kategóriába osztja az ételeket, beiktat egy középső „mérsékelten korlátozottan fogyasztható” mennyiségekkel megjelölt kategóriát is.
Minél több részre bontjuk azonban a diétát, annál több egészségi ismeretet és számításokat igényel!
Diétás irányelveink egy kompromisszum eredményeképpen is létrejöhetnek, bizonyos szabadságot, választási lehetőséget adva a fogyókúrázónak úgy, hogy az elvek betartásával mégis elérjük azt, hogy ne térjen el a napi 1200-1800 kcal fogyasztástól.
Miután azonban mennyiségi korlátozások alig vannak, és nagyevő hiperfágiások (“túlzott étvággyal rendelkezők”) néhány fajta étel túlf-gyasztásától is meg tudnak hízni, ezért az ajánlott ételek oldalára alacsony zsír- és energiatartalmú ételek kerültek, sok növényi rostot tartalmazó zöldségekkel, gyümölcsökkel, hogy már a rostos étrend maga is csökkentse az étvágyat, melyet ki lehet egészíteni étvágycsökkentő rostkoncentrátumokkal.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?