A nyerslevek fogyasztására szorítkozó diéták közkedveltek, és nem okoznak problémát sem.
A levek alapanyagául sok minden szolgálhat:
- gyümölcsök,
- bogyósok,
- zöldségfélék.
Ezeket külön-külön, de akár keverve is fogyaszthatjuk.
Ha a levekből 5-7 adagot készítünk, egy nap alatt kb. 1,5 liter cukrozatlan folyadékot iszunk meg, ami mintegy 750 kalóriának felel meg.
A gyümölcsökből és bogyósokból készült levek jellegzetes ízanyagaik mellett magasabb szőlő- és gyümölcscukor-tartalommal rendelkeznek, míg a zöldséglevek inkább nyomelemekben gazdagok.
A nyers táplálékból álló diétával szemben a nyers levek nem tartalmaznak rostanyagokat. Ez olyan esetben lehet előnyös, ha az emésztőrendszer különösen komoly tehermentesítést igényel. Ilyenkor az anyagcsere és a vérkeringés is kevésbé terhelt.
Egyes zöldségfajok különleges, gyógyító hatású molekulákat tartalmaznak:
››› A káposztafélékben például metil-metionin-szulfonium-bromid található, amely a gyomor-bél traktusban keletkező gyomorhurut és fekély hatásos ellenszere.
››› A céklában például betanin is van, amely színezőanyag a baktériumok növekedését gátolja a bélben.
››› Az articsóka cinaropikrin nevű keserű anyagot tartalmaz, valamint az epeutakra és a májsejtekre gyakorol védő hatást.
››› A retekben található szulforafinok segítik a bélflóra működését, és gátolják az epegyulladás kialakulását. A sárgarépa illóolaja véd a cérnagiliszta ellen.
›››Az uborkalének különös bőrtisztító hatást tulajdonítanak.
A friss zöldségből készült levekkel szemben sokan az erjesztéssel készült zöldségleveket részesítik előnyben, mint például a savanyú káposzta levét a nyers káposzta levével szemben: Székrekedésre való hajlam esetén ezek különösen jó hatásúak lehetnek
Számos különböző ízvilágú keverék létezik, de a leginkább elterjedt a sárgarépa, cékla, zeller és valamilyen bogyós keverékéből készült ivólé.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?